YETİMLER VAKFI ARAKAN’DA

Genel Merkezi Diyarbakır’da bulunan Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı 14 Eylül 2017 tarihinde başlattıkları “Arakan için Acil Yardım Kampanyasının” ilk etap yardımlarını dağıtmaya başladı.

Arakan’da Burma Budist yönetiminin baskılarından kaçan Arakanlı Müslümanlara yönelik başlatılan kampanya doğrultusunda yüzlerce gıda paketi yardımı yapıldı.

Arakan sınırında bulunan Cos’x Bazar şehrinde zor şartlar altında yaşamak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen yardımların ilki gıda yardımı olarak dağıtıldı. İçerisinde yağ, tuz, patates, mercimek, pirinç gibi gıda malzemelerinin olduğu gıda paketleri kampta bulunan Arakanlı Müslümanlara dağıtıldı.

Arakanlı Müslümanlara yönelik başlatılan kampanya ile ilgili bilgi veren Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil, “Arakan ile ilgili başlatmış olduğumuz yardım kampanyasının ilk yardımlarını Allah’ın izni ile dağıtmaya başlattık. Hayırseverlerin bağışlamış olduğu yardımları kamplarda yaşayan Arakanlı Müslümanların ihtiyaçlarına göre tasnif etmiş durumdayız. Şuanda Arakanlı mültecilerin acil ihtiyaçları gıda, çadır, su kuyusu, sağlık taraması ve medresede okuyan öğrenciler için kırtasiye malzemesi yardımlarıdır. Yetimler Vakfı olarak inşallah bu acil yardım ihtiyaçları doğrultusunda Arakanlı kardeşlerimize gereken yardımları ulaştıracağız.” dedi.

Kampanyanın 14 Aralık 2017 tarihine kadar devam ettiğinin altını çizen Karavil, “Yardımlarımız Aralık ayının ortasına kadar devam edecektir. Arakanlı Müslümanların yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için başlatmış olduğumuz kampanyaya destek olmak isteyen hayırseverler bizzat vakfımızın genel merkezine bağışlarını getirebilecekleri gibi Arakan için açmış olduğumuz banka hesap numaralarına da bağışlarını gönderebilirler “ dedi.

Bangladeşteki son durum hakkında bilgi veren Karavil sözlerine şöyle devam etti; “Bangladeş’te sağlık yetkililerinin açıklamalarına göre, bu ülkeye geçen Arakanlı Müslümanlardan 42 bin 541 çocuk ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır. Yetkililer, Bangladeş’teki derme çatma kamplarda kalan çocukların sağlığının yetersiz beslenme nedeniyle de tehdit altında olduğuna dikkati çekiyor.

On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar’dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş’e geçiyor. 25 Ağustos’tan bu yana Bangladeş’e 600 binden fazla Arakanlı Müslüman ulaştı.