Diyarbakır’da yetimler yararına düzenlediğimiz konser, yoğun bir katılımla gerçekleşirken konsere katılan vatandaşlar bu tür organizasyonların desteklenmesi gerektiğini belirterek yetimler için bu tür etkinliklerin devam etmesini talep ettiler.

Yetimler Vakfı olarak Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesi Seyrantepe Spor kompleksinde düzenlediğimiz “Dünya Yetimleri Yararına Konser” etkinliği Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Sunuculuğunu Rehber TV programcılarından Yunus Emiroğlu’nun yaptığı konserimizde açılış konuşması yapan Vakfımızın Genel Başkanı Fikri Karavil, Yeni Zelanda’da yaşanan katliamı dile getirerek yaşanan olayların tesadüfi olmadığına dikkat çekti.

Karavil, “Bugün İslam coğrafyasında yaşanan acıların, katliamların, sıkıntıların ve çekilen çilelerin hiçbiri yeni olmadığı gibi tesadüfi de değildir. İslam düşmanları dün haçlı kisvesiyle İslam beldelerini ve kutsal mekânları ateşe verirken aynı ateşi bugün farklı şekillerde gerçekleştirmektedirler. 15 Mart Cuma günü Yeni Zelanda’da Cuma namazı esnasında haçlı zihniyetinin pekiştirip büyüttüğü vahşi caniler, Nur camisine saldırıp 50 Müslüman kardeşimizi şehid etti; onlarcasını da yaraladı. Vahşi batının bu saldırıları ilk olmadığı gibi son da değildir. Fakat inanıyoruz ki bu son saldırı, vahşi batının sonu olur inşallah.” dedi.

Son yıllarda batıda Müslümanlara yönelik yapılan saldırıların perde arkasında Avrupalı siyasilerin Müslümanlara yönelik şiddet içerikli açıklamaları olduğunu belirten Karavil, “Yeni Zelanda’da son saldırıyı da bunlardan ayrı düşünmemek gerek. Batıda bu fiili saldırılara rağmen İslam ülkelerindeki idarecilerin batı ile ilişkilerini sürdürmeleri kabul edilir bir durum değildir. İslam ülkeleri idarecileri modern haçlı zihniyetine karşı birleşmedikçe bu saldırılar bitmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Birbirinden farklı albümlerin seslendirildiği konserimizde, okunan şiirlerle duygulu anlar yaşandı.

Konserimize katılan Diyarbakırlılar ise etkinliğe ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Hüseyin Korkutan, “Yetimlere yardım bazında program oldu. Biz de buna katılım sağladık. Şu anda İslam coğrafyasında zulüm terörü esiyor. Sadece Suriye’de 600 bin kadar yetim kardeşimiz var. Onları ve bütün yetim kardeşlerimizi düşünen bu tür kuruluşlara yardım sağlamak boynumuzun borcudur. İyi ki de böyle bir program düzenlenmiş. Allah emeği geçen herkesten razı olsun, organizatörlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Allah-u Teala sürekli yetimlere yardım etmemiz gerektiğini buyuruyor”

Muhammed Ata ise, “Allah Yetimler Vakfı’ndan razı olsun. Onlar sayesinde dünya yetimlerine bizim de yararımız dokundu. Bu tür yardımların, programların devamını diliyoruz. Allah-u Teala sürekli yetimlere yardım etmemiz gerektiğini buyuruyor. Bu tür yardımlarda elimizden geldiği kadar vakıflara yönelsek çok iyi olur. Özellikle tek başımıza yapmış olduğumuz yardımlarda pek fazla bir ilerleme kat edemiyoruz. Lakin bu tür vakıfların yardımlarıyla diğer yetimlere de ulaşma şansımız olabiliyor.” diye konuştu.

“Yetimler, Allah resulünden bize kalmış mirastır”

Müslüm Kaya da şunları söyledi: “Bu etkinlik dünya yetimleri yararınadır. Ve gelirinin tamamının yetimlere bağışlanmak üzere yapıldığı bir etkinliktir. Şüphesiz bizler de Allah rızası için geldik. Gelirinin yetimlere bağışlanması, en azından dünyanın herhangi bir yerinde yetim varsa bir nebze de olsa faydamızın dokunması için geldik. Bütün Müslümanlar bu konuda duyarlı olmalıdır. Yetimler, Allah resulünden bize kalmış mirastır. Biz bu mirasa her konuda sahip çıkmamız lazım.”

Sait Aktaş, “Yetimler vakfının düzenlemiş olduğu yetimler yararına olan konsere bizim de bir faydamızın olmasını istedik. Yetim, fakir, öksüzlere Yetimler Vakfı yardım ediyor. Bizler de burada bir katkımız olsun diye geldik. Bizler de onların yerinde olabilirdik. Allah bizleri o duruma getirmesin. Çok üzülüyorum.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğimize ailesiyle katıldığını dile getiren Abdulkadir Gülsün, “Ailece, on kişiye yakın geldik. Dünya yetimlerine faydamız olsun. Allah onları yalnız bırakmasın. Peygamber Efendimiz de bir yetimdi. O’nun yüzü suyu hürmetine tüm ümmetin kurtuluşuna vesile olsun inşallah.”

Programımız yapılan dua ile sona erdi.